Uratuj talentownię

Święta Bożego Narodzenia były dla nas bardzo smutne, bo nie wiemy co z Talentownią. Zamiast wypoczywać po bardzo aktywnym grudniu pracujemy ciężko, by uratować Talentownię. Dlatego rozpoczęliśmy akcję zbierania podpisów pod petycją w sprawie uratowania Talentowni: #uratujemyTalentownię

Prawie 400 osób podpisało się pod apelem do Prezydenta Miasta Opola. To dopiero początek akcji.

Apelujemy o zapewnienie ciągłości działania Talentowni poprzez umożliwienie dalszego najmu pomieszczeń przy ul. Barlickiego 13 w Opolu. Na początku grudnia odebraliśmy pismo, że z końcem czerwca najem na obecny lokal nie zostanie przedłużony. 21 grudnia miało odbyć się spotkanie z władzami miasta. Spotkanie zostało odwołane.

Jesteśmy zaniepokojeni takimi działaniami w stosunku do organizacji, która każdego dnia wykonuje działania z zakresu polityki społecznej, niewątpliwie wspierające także Miasto Opole w jego obowiązkach. Talentownia jest wyjątkowym miejscem na mapie Opolszczyzny. Swoimi działaniami wspiera nie tylko mieszkańców Opola i okolic, ale w szczególności młodych ludzi, także tych z niepełnosprawnościami, pochodzącymi ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym, z domów dziecka, rodzin zastępczych, mniejszości i cudzoziemców. Podczas 2,5-letniej obecności Talentowni przy ulicy Barlickiego 13 odbyło się wiele dużych imprez dla mieszkańców miasta i regionu: trzy edycje Festiwalu Wege, trzy edycje Festiwalu Prezentów, dwie edycje Festiwalu Zajęć Pozalekcyjnych, Festiwal Zdrowia, Święto Ziół, Noc Talentów, Noc w Talentowni, Akademia Jutuba, Rytmicznie uwalniamy talenty czy też spotkania z inspirującymi ludźmi, m.in. z hokeistą Mariuszem Czerawskim czy Paulą Gorlo, która pobiła rekord Guinessa w podciąganiu przez 24h.

Talentownia to także społeczność inicjująca działania takie jak:

  • Lodówka Skarbów - jadłodzielnia otwarta przy współpracy z Urzędem Miasta Opola,
  • Choinka Życzeń – w ramach tej akcji chętne osoby spełniają drobne życzenia osób ubogich i w trudnej sytuacji życiowej oraz dzieci z domów dziecka,
  • Zajączek Marzeń – akcja, w czasie której spełniane są niematerialne życzenia dzieci z domów dziecka,
  • Opolski trzeci sektor - projekt, którego celem jest wsparcie opolskich organizacji pozarządowych,
  • Program Rozwoju Talentów dla dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności w ramach projektu Nie Sami Dzielni.

Pozostanie w obecnym lokalu zapewni ciągłość działań Fundacji Kwitnące Talenty w ramach Talentowni, m.in. w styczniu 2022 r. rusza Program Rozwoju Talentów dla dzieci młodzieży z domów dziecka, rodzin zastępczych, osób z niepełnosprawnościami oraz ze środowiska cudzoziemców i mniejszości.

Jeżeli Talentownia będzie zmuszona opuścić dotychczas zajmowany lokal oznacza to rezygnację z kontynuacji projektów, a także zdobywanie po raz drugi środków na kosztowny remont kolejnego lokalu, co w praktyce może oznaczać rok lub więcej bez działalności społecznej dla potrzebujących mieszkańców. Mamy uzasadnione obawy.

Link do podpisania petycji: https://tiny.pl/95cj8